Z kwiatka na kwiatek, z trasy na trasę, przygoda czeka! Z kwiatka na kwiatek, z trasy na trasę, przygoda czeka! Północy skraj Puszczy Noteckiej i Lasy Puszczy nad Drawą.

 

Północny skraj Puszczy Noteckiej i Lasy Puszczy nad Drawą, a dokładniej sąsiedztwo rzeki Bukówki, to miejsce piękne, dzikie – do odkrycia. Jego klimat tworzą Puszcza, płynące przez tę krainę rzeki, nieodległe jeziora, urozmaicony krajobraz – daleki od nizinnych połaci południowej Wielkopolski i bez wątpienia tworzą go ludzie. Nietuzinkowi pasjonaci, specjaliści od spraw niecodziennych. Ludzie na tym pustkowiu trzymają się razem, razem pracują i razem tworzą. Efektem tego współdziałania jest projekt „Z kwiatka na kwiatek” – sieć tras do uprawiania nordic walking i narciarstwa biegowego. Puszczańskie ścieżki dla miłośników leśnego gwaru, zapachu sosen i pięknych widoków. Krótkie (ok. 5 km), średnie (ok. 10 km) i dla wytrwałych (ok. 15 km), skupione w pętelki w kształcie płatków kwiatka wokół poszczególnych miejscowości, tworzą mapę rozmaitości o długości niemal 170 km. Trasy wyznaczone są w taki sposób, by nie pominąć żadnego miejsca wartego zobaczenia. Po drodze napotkamy między innymi Dębogórskie Karpaty, Roztańczony Las czy przecudną Dolinę 12 Źródeł… A poruszać się można jak kto lubi, nie tylko z kijkami – pieszo, konno, kajakiem lub na rowerze.

Wielkopolskie Centrum Nordic Walking i Narciarstwa Biegowego „Z kwiatka na kwiatek” to pomysł  Stowarzyszenia Bukówka na to, by udostępnić miłośnikom chodzenia z kijkami niezwykłe i piękne szlaki północnej Puszczy Noteckiej. Stowarzyszenie Bukówka powołali właściciele obiektów agroturystycznych. Jego celem jest rozwój turystyki w regionie i jego promocja. Projekt realizowany jest ze środków unijnych w partnerstwie z Gminą Wieleń, Powiatem Czarnkowsko-Trzcianeckim i Nadleśnictwem Krzyż, a patronat nad całością sprawuje Wielkopolska Organizacja Turystyczna.